piątek, 22 marca 2013

Madera, intro

Madera, a oficjalnie Region Autonomiczny Madery to niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie. Madera zaliczana jest do wysp pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim.

Madera leży u północnych wybrzeży Afryki, na północ od Wysp Kanaryjskich. Obejmuje trzy grupy wysp: Madera (741 km²) z położoną przy jej wschodnim cyplu wysepką Vermela Fora, Porto Santo (42,5 km²; na północny wschód od Madery) otoczoną grupą mniejszych wysp (m. in. Baixo, Ferro, Fora, Cima) oraz grupę trzech niezamieszkanych pustynnych wysp Ilhas Desertas (na południowy wschód od Madery).
Powierzchnia wysp jest górzysta. Najwyższym szczytem jest Pico Ruivo na wyspie Madera (1862 m n.p.m.). Klimat łagodny, określany mianem "wiecznej wiosny". Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16 °C, a w lipcu ok. 22 °C. Posiada bogatą roślinność podzwrotnikową (min. Lasy wawrzynowe).

Przyjmuje się, że odkrywcami byli Portugalczycy, niejaki João Gonçalves Zarco oraz jego koledzy: Tristão Vaz Teixeira i Bartolomeu Perestrelo, których gwałtowny sztorm zagnał w 1418 r. na Pôrto Santo. Oni to nadali nazwę wyspie Madera, chociaż wylądowali na niej dopiero w latach następnych (1419 i 1420).

Z rzeczy przydatnych  - na Porto Santo można się dostać promem, a Maderę w koło można objechać samochodem w jeden dzień ;)

Na koniec flaga i godło Madery.

FlagaGodło